06
wrz

Artystyczne cięcie metali plazmą

Artystyczne cięcie metali plazmą

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się artystyczne cięcie metali plazmą. Należy pamiętać, że plazma to materia zjonizowana o stanie skupienia, który bardzo mocno przypomina gaz. Dlatego też maszyny do obróbki CNC takie jak ploter do cięcia można używać na wiele sposobów.Obec

Czym jest artystyczne cięcie metali plazmą?

Warto dodać, że plazma składa się z cząstek obojętnych oraz naładowanych elektrycznie. Atomy oraz elektrony zjonizowane współwystępują w plazmie. W rzeczywistości jednak elektrycznie obojętna jest cała objętość zajmowana przez plazmę. Skutkiem cięcia plazmą jest topienie i wyrzucanie metalu ze szczeliny. Wykorzystywany jest silnie skoncentrowany plazmowy łuk elektryczny o odpowiedniej energii kinetycznej. Za pomocą palnika do cięcia plazmą tworzona jest plazma. Dzięki temu ploter do wycinania lub plazmowa przecinarka może być odpowiednio wykorzystana. Warto też sprawdzić jak działają spawarki laserowe, plotery laserowe, czy też inne obrabiarki CNC Śląsk.

Na czym polega cięcie plazmą?

Warto pamiętać, że łuk plazmowy skupia dysza zamontowana w palniku. Bardzo ważną rolę odgrywają chłodzone ścianki dyszy, które skutkują zawężaniem kolumny łuku. Wysoka temperatura w jądrze łuku plazmowego jest wykorzystywana podczas cięcia plazmą. Ze szczeliny wydmuchiwany jest cięty materiał. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że powietrze jest powszechnie wykorzystywanym gazem plazmotwórczym. Zazwyczaj używa się azotu, argonu oraz wodoru w urządzeniach o dużych mocach. Teraz już raczej wiesz, na czym polega artystyczne cięcie CNC. Warto też sprawdzić laser do czyszczenia, frezowanie laserowe, a także jak działa wypalarka laserowa CNC.