10
mj.

Cięcie plazmą a laserem – jaka jest różnica?

Cięcie plazmą a laserem – jaka jest różnica?

Nowoczesne technologie i rozwiązania pozwalają precyzyjnie wycinać przeróżne kształty z materiałów takich, jak na przykład blachy stalowe. Jest co najmniej kilka możliwości zastosowania technologii, a wśród nich największym zainteresowaniem cieszy się cięcie laserem oraz cięcie plazmą. Jaka jest różnica oraz który sposób wycinania będzie lepszy – ploter tnący CNC, czy laser? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Różnice pomiędzy cięciem plazmą a laserem

Główną różnicę można zauważyć w szybkości wycinania oraz precyzji, a to przecież jedne z najważniejszych parametrów, na które uwagę zwracają firmy produkcyjne. Jeżeli zatem wybiera się dla siebie nową wycinarkę, wydajną opcją może być postawienie na technologię laserową. Cięcie laserem zapewnia precyzję, a wzory mogą być wycinane ze starannością, nawet jeżeli są skomplikowane. Jednocześnie warto wiedzieć również o pewnych minusach. W przypadku niektórych rodzajów blachy, podczas cięcia laserem może dochodzić do nieznacznego zabrudzenia materiału, pojawiają się wtedy smugi na metalu.

W przypadku cięcia plazmą możemy liczyć na mniejsze koszty produkcji, ponieważ takie wycinarki są tańsze. Najlepszą opcją jest kontakt z przedstawicielami firm produkujących nowoczesne wycinarki oraz inne produkty typu wypalarka CNC do metalu lub przecinarka plazmowa Hypertherm i przeanalizowanie tego, jakie są potrzeby producenta i z jakimi materiałami pracuje. Warto też sprawdzić jakie ma dana przecinarka plazmowa opinie.

Oczywiście jeśli potrzebna jest Ci obróbka CNC, a nie chcesz inwestować w sprzęt, wówczas warto zlecić wypalanie plazmowe profesjonalnej firmie. Warto mieć na uwadze, że plazma do cięcia stali oraz jej prawidłowe użytkowanie wymaga odpowiedniego przeszkolenia, dlatego nie każdy może użytkować stół CNC.