Plazma do cięcia metalu – cięcie plazmowe

Czym właściwie jest cięcie plazmą?

Cięcie plazmowe to proces cięcia metali za pomocą łuku plazmowego. Cięcie plazmą jest prowadzone w sposób ręczny oraz zmechanizowany. Ta druga metoda polega na cięciu, do którego wykorzystuje się przecinarki CNC lub roboty przemysłowe. Palnik plazmowy, który jest stosowany w tej metodzie, wytwarza ciepło poprzez łuk plazmowy, który topi metal, iskrząc się pomiędzy elektrodą, a materiałem. Gęstość energii cieplnej, dzięki której prędkość cięcia osiąga do 10 m/min, umożliwia przebicie blach. Odpowiednią koncentrację łuku otrzymać można przy pomocy dyszy tnącej. Jednak w zależności od natężenia prądu elektrycznego, stosowane są dysze o różnych średnicach. Głównym zadaniem dyszy tnącej jest skoncentrowanie ciepła na niewielkiej powierzchni materiału. Skutkuje to utworzeniem się łuku plazmowego o sporej mocy, dzięki czemu temperatura może osiągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy stopni. Przy tak silnie skoncentrowanym miejscowym stopieniu materiału, powstaje szczelina cięcia. Reasumując, ciecie plazmowe polega na miejscowym wytopieniu materiału oraz jego wydmuchiwaniu, poprzez strumień plazmy.

Czym jest cięcie CNC?

Cięcie CNC pozwala na precyzyjne uzyskanie wymaganego kształtu z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Wycinanie CNC bazuje na technologii CNC, która pozwala na komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Wykorzystuje się ją w urządzeniach sterowanych numerycznie, które posiadają mikrokomputer, zaprogramowany zgodnie z danym projektem. Cięcie plazmą CNC jest realizowane automatycznie, przez co operator nie musi ingerować w pracę urządzenia. Uważa się, że ten rodzaj cięcia jest naprawdę wysokiej jakości, a przy jego pomocy można wycinać skomplikowane kształty do różnego rodzaju projektów. Praktycznie każda wypalarka CNC do metalu radzi sobie z większością zaprogramowanych projektów. Bardzo popularną firmą w dziedzinie sprzętów do cięcia jest Hypertherm.

Sprawdź zalety naszych maszyn

Zalety cięcia plazmowego

Cięcie plazmowe to przede wszystkim ogromna precyzja, dzięki której można uzyskać misterne kształty, których stworzenie przy wykorzystaniu tradycyjnych technik nie byłoby raczej możliwe. Poprzez ustawienie odpowiedniego programu, maszyna jest w stanie wyprodukować identyczne elementy wysokiej jakości za każdym następnym podejściem. Cięcie plazmą CNC pozwala na minimalizowanie ilości zużywanych materiałów w całym procesie produkcji, dzięki czemu odpadów jest znacznie mniej. Zaletą jest także prędkość cięcia, która umożliwia wykonanie danych elementów w krótkim czasie, bez wystąpienia większych błędów. Wiele firm produkcyjnych wybiera cięcia plazmą i cieszy się przy tym profesjonalnym i dokładnym wykonaniem elementów. Bez wątpienia zaletą okazuje się także odciążenie operatora, który nie musi wykonywać czynności związanych z wycinaniem elementów, ponieważ robi to za niego maszyna.

Parametry cięcia plazmowego - które są najważniejsze?

Napięcie łuku plazmowego ma duże znaczenie w przebiegu sprawności procesu cięcia, dlatego też musi być ono odpowiednio sterowane. Zazwyczaj wynosi ono 50÷200 V, jednak wszystko zależy od natężenia prądu. A natężenie prądu decyduje między innymi o temperaturze, a także energii łuku. Dlatego właśnie jest głównym parametrem, który wpływa nie tylko na grubość cięcia, ale także na efektywność i wydajność całego procesu.

Istotnie ważnym parametrem jest także odległość palnika od materiału, który podlega obróbce. Zatem powinna być ona dobierana w taki sposób, by przypadkiem nie uszkodzić dyszy tnącej, a także zachować odpowiednią jakość wycinanego materiału. Zbyt mała odległość od palnika może spowodować nadtapianie głównej krawędzi cięcia i doprowadzić do zniszczenia dyszy. Jeśli natomiast zostanie ustawiona zbyt duża odległość od palnika, może to spowodować powstawanie ukosu powierzchni ciętego materiału oraz wytwarzanie się sporej ilości żużla od dolnej krawędzi cięcia.

Jak dobrze wybrać sprzęt do cięcia plazmowego?

Przede wszystkim trzeba skupić się na kilku istotnych parametrach i funkcjach danego sprzętu. Podstawowym elementem jest maksymalne natężenie prądu, które będzie decydować o tym ile będzie wynosić prędkość, a także grubość cięcia, z jaką maszyna musi sobie poradzić podczas wycinania materiału. Drugą sprawą jest cykl procentowy pracy dla danego amperażu przy określonym zasilaniu. Niektóre urządzenia mają możliwość płynnej regulacji prądu, jednak są również i takie, które takowej opcji nie posiadają, a jest to dość ważna kwestia.

Oprócz kupna danego sprzętu są możliwe usługi cięcia plazmą. Jest całkiem sporo firm, których zakres usług obejmuje cięcie stali nierdzewnej i wielu innych materiałów. Bez konieczności zakupu całego urządzenia można zaoszczędzić czas, oddając wykonanie pracy specjalistom, dla których ciecie plazma to drobnostka. Jeśli jednak interesuje Państwa plazma do cięcia metalu cena tego sprzętu nie należy do najniższych, jednak ta inwestycja szybko się zwraca i daje niesamowite efekty podczas wykonywanej pracy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Cięcie plazmą dokładność i precyzja wykonania

Plazma do ciecia pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów w zakresie wycinania większości metali, które przewodzą prąd elektryczny. Warto również dodać, że maszyna jest w stanie przeciąć nawet zardzewiałe, pomalowane, a nawet zabrudzone powierzchnie, dzięki czemu nie ma potrzeby czyszczenia ich przez obróbką. System jaki oferuje plazma cięcie daje naprawdę zadowalający efekt w wielu branżach produkcyjnych. Plazma do cięcia metalu jest wykorzystywana przy produkcji elementów metalowych, stopów aluminium miedzi itd. W praktyce tnie się głównie stal czarną, nierdzewną a także aluminium. Popularnie nazywana plazma do cięcia stali jest w stanie przeciąć materiały o grubości 75 mm. Natomiast najlepsze systemy plazmowe rozcinają dany materiał nawet do 150 mm. Dlatego też moc źródła ma duże znaczenie, ponieważ nie każda grubość cięcia będzie obejmowana przez określoną maszynę.

Cięcie plazmą cena - czy jest wygórowana?

Nasza firma ALUBRAM CNC zajmuje się wycinaniem ploterami elementów z blach aluminiowych, ale również stalowych o grubości od 1 mm do 20 mm. Ponadto zajmujemy się projektowaniem i budową ploterów CNC oraz różnych konstrukcji na zamówienie klienta. Można zamówić u nas także stół CNC, który będzie specjalnie zaprojektowany pod Państwa. Sprzęty budowane przez nas odznaczają się bezawaryjną pracą urządzenia oraz jego wysoką dokładnością działania. Cięcie maszyn naszej produkcji porównywalne jest do cięcia laserowego, dzięki czemu produkty wytwarzane za jej pomocą odznaczają się wysoką dokładnością. Mogą Państwo liczyć również na szkolenie z zakresu obsługi maszyny. Jesteśmy w stanie stworzyć dla Państwa taki sprzęt, który sprosta Waszym indywidualnym oczekiwaniom. Całe cięcie CNC obróbka oraz efekt końcowy zadowala nawet najbardziej wymagających klientów.

U większości firm lub osób prywatnych, które posiadają ploter plazmowy CNC i oferują cięcie plazmą cennik potrafi być wygórowany. Jeśli natomiast chodzi o wycinanie elementów niestandardowych, o cenę najlepiej należy zapytać określoną firmę, by ustalić szczegóły. Średnia cena cięcia plazmowego i całej uslugi CNC zależy przede wszystkim od grubości materiału i jego długości. Można stwierdzić, że mała wycinarka laserowa nie może być jednak porównywana do cięcia plazmowego, co świadczy o jego wysokim poziomie.