22
lis

Co zrobić, aby zostać operatorem CNC?

Co zrobić, aby zostać operatorem CNC?

CNC to skrót od Computer Numerical Control i jest to technologia używana do kontroli ruchów obrabiarki. Operator CNC używa oprogramowania do kontroli ruchu kawałka metalu lub innych materiałów obrabianych przez maszynę produkcyjną, używając narzędzi takich jak plazmowa przecinarka, laser do czyszczenia rdzy lub ploter frezujący CNC. Operator CNC współpracuje z zespołem inżynierów i techników, aby utrzymać sprzęt produkcyjny, np. stół do cięcia plazmą, w dobrym stanie i porządku roboczym. Co należy zrobić, aby móc pracować na tym stanowisku?

Minimalny wymóg wykształcenia, aby zostać operatorem CNC to dyplom ukończenia szkoły średniej i matura lub egzaminy zawodowe w przypadku ukończenia szkół branżowych. W większości przypadków pracodawcy wymagają również pewnego doświadczenia w tej dziedzinie. Większość firm szkoli nowych operatorów w miejscu pracy. Najpierw możesz rozpocząć pracę jako pomocnik operatora, a z czasem i doświadczeniem możesz awansować na stanowisko operatora w pełnym wymiarze godzin i samodzielnie wykonywać cięcie blachy CNC. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz nauczyć się umiejętności potrzebnych do bycia operatorem CNC poprzez kursy online lub stacjonarne szkolenia.

W tej pracy bardzo ważne są także umiejętności miękkie. Operatorzy CNC muszą mieć wysoki poziom uwagi do szczegółów i bardzo dobre umiejętności rozwiązywania problemów. Muszą również mieć bardzo dobre umiejętności matematyczne. Sama praca jest bardzo praktyczna, a operatorzy CNC muszą mieć zdolności do pracy ręcznej. Osoby aplikujące na to stanowisko muszą być zorientowane na szczegóły i posiadać umiejętność koncentracji, ponieważ obsługa plotera laserowego i maszyny typu CNC wymaga ogromnego skupienia. Operatorzy CNC muszą być w stanie pracować w zespole. Muszą mieć bardzo dobre umiejętności komunikacyjne, ponieważ praca wymaga od nich interakcji z innymi. Operatorzy CNC muszą mieć zdolność do przestrzegania instrukcji i wskazówek, a przede wszystkim zasad bezpieczeństwa.