22
mrz.

Często popełniane błędy podczas cięcia plazmą

Często popełniane błędy podczas cięcia plazmą

Cięcie plazmowe stosowane jest powszechnie podczas wycinania elementów z metalu. Jest to skuteczna metoda, która daje wiele możliwości. Dzięki tej technologii można precyzyjnie i sprawnie obrabiać materiały, ponieważ ploter plazmowy CNC jest niezwykle dokładny. Jednak cięcia plazmą wymagają wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego użycia sprzętu takiego jak stół plazmowy CNC. Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Jak prawidłowo ciąć plazmą?

Istnieje kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas cięcia plazmą. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać prędkość. Zbyt mała może skutkować powstaniem szczelin w ciętym materiale. Bardzo ważne jest również cięcie krawędzi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W przypadku wycinania otworów należy obrać przeciwny kierunek. Kluczową kwestią jest także właściwe ułożenie palnika i spasowanie wszystkich elementów, tak, żeby wypalanie plazmowe mogło zakończyć się sukcesem. Każde cięcie plazmą powoduje, że zużywają się dysze czy elektrody. Należy je regularnie konserwować i wymieniać, a do tego warto dobrać odpowiednie dodatki, np. akcesoria Hypertherm.

Jakie błędy najczęściej są popełniane przy cięciu plazmą?

Jednym z powszechniej pojawiających się błędów jest używanie materiałów eksploatacyjnych zbyt długo. Może to doprowadzić do uszkodzenia ciętego materiału lub awarii palnika, która sprawi, że dalsza praca nie będzie możliwa. Często właściciel sprzętu zapomina o regularnych przeglądach i konserwacji sprzętu, dlatego trzeba dbać o to, żeby wypalarka CNC do metalu była sprawna, po to, żeby cięcie CNC było dokładne. Utrzymanie w czystości wszystkich elementów gwarantuje dłuższą i bezawaryjną pracę. Wiele osób nieprawidłowo używa sprzętu i źle dobiera parametry. Materiały eksploatacyjne muszą być dopasowane do ciętego materiału oraz jego właściwości. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Warto mieć też na uwadze, że plazma do cięcia, a co za tym idzie przecinarka plazmowa CNC powinna być używana przez osoby, które potrafią odpowiednio opanować maszynę.