03
maj

Czy plazmowe cięcie powoduje degradacje obrabianego tworzywa?

Czy plazmowe cięcie powoduje degradacje obrabianego tworzywa?

Cięcie plazmowe to sposób cięcia metali polegający na zastosowaniu tak zwanego łuku plazmowego. Tego rodzaju cięcie może być wykonywane zarówno ręcznie, jak i mechanicznie, przy użyciu specjalnych przecinarek albo robotów przemysłowych. Szczelina cięcia w metalu powstaje dzięki działaniu ciepła plazmowego. Obecnie ciecie plazmą staje się coraz bardziej popularną metodą, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat usługi CNC.

Plazmowe cięcie – na czym polega ta technologia?

Podczas korzystania z cięcia plazmowego można, początkowo, wykorzystać łuk pilotażowy, który będzie jarzył się pomiędzy elektrodą, a dyszą plazmową. Pozwala on na znaczne ułatwienie całego procesu cięcia. Dokonuje się wtedy wstępne nadtopienie brzegów ciętego materiału. Łuk plazmowy charakteryzuje się ogromną gęstością energii cieplnej, co czyni z niego technologię wyjątkowo szybką i precyzyjną. Poziom przebijalności oraz prędkość cięcia łuku plazmowego są uzależnione od parametrów takich jak: natężenie prądu cięcia, napięcie łuku plazmowego, odległości palnika od ciętego materiału, sprawności przepływu gazu osłonowego, konstrukcji elektrody i średnicy dyszy tnącej. Dlatego też wycinanie CNC wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Jeśli ktoś nie wie, jak działa wypalarka CNC, warto zoriwentować się w temacie, ponieważ jest to ciekawy i bardzo precyzyjny proces. Warto również posiadać dodatkowe akcesoria Hypertherm, w które można wyposażyć stół CNC.

Jaki wpływ na tworzywo ma cięcie plazmowe?

Cięcie plazmowe dokonuje się poprzez miejscowe stopienie i wydmuchiwanie materiału, przy pomocy wysokiej energii cieplnej, skoncentrowanego strumienia plazmowego. Technologia łuku plazmowego zapewnia wysoce efektywne cięcie materiałów metalowych. Cechuje ją także duża precyzja i niskie koszty eksploatacyjne, szczególnie w stosunku do cięcia tlenowo-gazowego. Powstała w ciętym tworzywie szczelina cięcia charakteryzuje się bardzo niskim poziomem degradacji struktury materiału. Dlatego jeśli chodzi o cięcie CNC maszyna, która je wykonuje jest ważnym elementem, a także to, żeby wypalarka plazmowa była obsługiwana przez osoby doświadczone z odpowiednim przeszkoleniem. Dzięki temu proces będzie szybki i precyzyjny.