15
mrz.

Czym się różni ploter CNC od stołu do cięcia?

Czym się różni ploter CNC od stołu do cięcia?

Technologia CNC bardzo zmieniła cały proces związany z obróbką metali, dlatego warto wiedzieć więcej na ten temat. Czym się więc różni ploter CNC od tego, co może zrobić stół CNC?

Czym dokładnie jest ploter CNC?

W najprostszym ujęciu jest to maszyna przeznaczona do nacinania, wycinania, a także grawerowania w płytach wykonanych zarówno z tworzyw sztucznych, jak i metali. Znalazła ona ogromne zastosowanie w branży reklamowej, ponieważ taka CNC maszyna może wycinać nawet najbardziej skomplikowane wzory i docinać z ogromną dokładnością. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz częściej wykorzystywana jest to tworzenia makiet przestrzennych i innych modeli. Dlatego też wycinanie CNC jest obecnie coraz bardziej cenioną usługą.

Z kolei plotery frezujące mogą być również bardzo rozbudowanymi urządzeniami. Można bez problemu uzupełniać je o osie obrotowe czy skanery laserowe. Należy mieć świadomość, że niektóre maszyny dostępne na rynku zostały wyposażone w agregaty kątowe do pił tarczowych, czy głowice tnące. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że plotery CNC mają zastosowanie w wielu branżach, tak samo jak wypalarka CNC, bądź też wypalarka plazmowa.

Czy stół do cięcia jest dobrą alternatywą dla plotera?

Bardzo często użytkownicy utożsamiają plotery plazmowe ze stołami do cięcia CNC. Warto wiedzieć, że stół może być zupełnie osobnym sprzętem. Jego najważniejszymi zadaniami są podtrzymanie oraz stabilizacja urządzenia, tak, żeby ciecie plazmą mogło być jak najdokładniejsze.

Obecnie na rynku dostępne są stoły wyposażone w plotery do cięcia, a także można dostać rozmaite akcesoria i przecinarki, np. marki Hypertherm. Wspomniany zestaw daje użytkownikom ogromne możliwości, jeżeli chodzi o obróbkę wybranych materiałów. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się również stół wodny z wymiennym rusztem. Warto sprawdzić, jakie usługi CNC można zamówić.