25
paź

Do czego służy ploter frezujący

Do czego służy ploter frezujący

Ploter frezujący to skomputeryzowany frez, który sprawdza się w zakresie wycinania precyzyjnych kształtów i wzorów w różnych materiałach, najczęściej metalowych. W zależności od rodzaju plotera frezującego i jego konkretnego zastosowania, materiały mogą być cięte z dużą dokładnością lub szerokim stopniem elastyczności.

Jako jedno ze sterowanych komputerowo narzędzi tnących, ploter frezujący znajduje zastosowanie w obróbce metali, produkcji płytek drukowanych, a także w innych gałęziach przemysłu. Narzędzie to działa jako ploter CNC 2D, który można wykorzystać do frezowania, czyli procesu wycinania kawałka materiału za pomocą narzędzia obrotowego. Jest on podobny do funkcji plotera, czyli urządzenia, które ręcznie rysuje obrazy na kartce papieru, ale jest znacznie bardziej precyzyjny i napędzany komputerowo.

Ploter frezujący działa poprzez pobranie pliku CAD (Computer-Aided Design), a następnie przekształca go w kod, który następnie jest przekazywany do urządzenia za pośrednictwem komputera. Gdy ploter frezujący ma już kod, może rozpocząć wycinanie projektu na kawałku materiału. Może być używany do obróbki drewna, tworzenia znaków, a nawet do celów artystycznych, takich jak rzeźbienie. Plotery frezujące i inne maszyny CNC są używane w przemyśle wytwórczym i w środowiskach przemysłowych, gdzie muszą być obrabiane duże ilości materiału, np. przy tworzeniu infrastruktury na dużą skalę.

Jeśli interesuje Cię cięcie plazmą, warto sprawdzić także inne maszyny, które umożliwiają wycinanie plazmowe, jak chociażby wypalarki plazmowe, spawarka laserowa, czy też plotery laserowe.

W naszej ofercie znaleźć też można lasery czyszczące oraz takie produkty jak najlepsza wycinarka plazmowa i plazmowa przecinarka.