19
kw.

Frezarka a ploter CNC

Frezarka a ploter CNC

Nie każdy wie, że frezarka CNC oraz ploter wykonują bardzo podobne zadania. Trzeba jednak mieć świadomość, że wspomniane urządzenia mają sporo różniących się od siebie funkcji, o których warto wiedzieć. Dlatego też wybierając ploter plazmowy należy wiedzieć na czym polega CNC obróbka oraz ograniczenia, które może posiadać wycinarka CNC lub frezarka.

Frezarka a ploter CNC

Frezarka CNC jest w najprostszym możliwym ujęciu obrabiarką sterowaną komputerowo, która skrawa elementy obrotowym narzędziem nazywanym frezem. Na tego rodzaju maszynie najczęściej wykonywane są narzędzia z metali, czy różnego rodzaju elementy konstrukcyjne. Ponadto urządzenie wykorzystywane jest do obróbki skrawaniem płaskich i kształtowych powierzchni. Doskonałymi przykładami mogą być koła zębate, gwinty lub rowki. Frezarki mogą być zarówno jedno, jak i wielowrzecionowe. Jeśli chodzi o urządzenie jakim jest przecinarka plazmowa CNC, do wycinania używa się plazmy, tak więc maszyna wyposażona jest w palniki plazmowe. Warto mieć na uwadze, że należy mieć specjalne przeszkolenie, żeby móc wykonywać usługi cięcia plazmą.

Ploter frezujący CNC

Plotery frezujące są uniwersalnymi i nowoczesnymi maszynami, które są stosowane przez użytkowników do nacinania, wycinania, grawerowania, czy wiercenia w płytach z tworzyw sztucznych. Oczywiście wykorzystuje się je również do cięcia papieru, kartonu albo folii.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z roku na rok coraz częściej wykorzystuje się ploter CNC w przemyśle reklamowym. Warto wiedzieć, że w wersjach 3D używa się maszyn do wykonywania różnego rodzaju modeli odlewniczych czy laminowania. Należy zaznaczyć, że w ploterach frezujących stosowane są wrzeciona od 0,8 do 18 kW. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzenie zostało wyposażone w system bazowania. Na rynku istnieje wiele modeli tego typu urządzeń, jak chociażby przecinarki Hypertherm. Do tego są dostępne różnorodne stoły CNC, które pozwaają na dokładne wycinanie poszczególnych elementów.