12
kwi

Gdzie najczęściej używane jest plazmowe cięcie?

Gdzie najczęściej używane jest plazmowe cięcie?

Prace spawalnicze są powszechne w większości gałęzi przemysłu, jednak wymagają one wiele wysiłku i umiejętności. Dlatego też coraz częściej słyszy się o cięciu plazmowym, wykonywanym za pomocą plazmowego łuku elektrycznego. Takie rozwiązanie pozwala wykonywać wszelkiego rodzaju obróbki metalu szybko, dokładnie i bezpiecznie. Gdzie sprawdzi się cięcie CNC, a do czego nie można go zastosować? Czy cięcie plazmą CNC ma jakieś wady?

Plusy i minusy cięcia plazmowego

Największą zaletą cięcia z użyciem plazmowego łuku elektrycznego jest możliwość wykonania obróbki wielokrotnie szybciej, a mimo to dokładniej. Poza tym materiału przed cięciem nie trzeba przygotowywać do prac spawalniczych, a hurtowa obróbka może zostać zautomatyzowana. Warto też wspomnieć, że zarówno plazmowy łuk elektryczny, jak i jego użytkowanie wiążą się ze znacznie niższymi kosztami, niż w przypadku standardowych urządzeń spawalniczych. Dlatego też wycinarki plazmowe są chętnie wybieranym sprzętem. Plusem jest też, że ceniony producent maszyn CNC, jak chociażby przecinarki Hypertherm oferuje również różne dodatkowe akcesoria.

Mimo to cięcie plazmowe posiada też kilka wad. Przede wszystkim przy obróbce z użyciem tej metody wytwarza się sporo dymu i innych szkodliwych gazów, a użytkownik jest wystawiony na silne promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego też do plazmowego cięcia trzeba się odpowiednio przygotować. Poza tym przecinarki plazmowe są bardzo głośne, co również nie jest zbyt przyjemne. Osoby, które chcą używać sprzętów typu przecinarka plazmowa, wypalarka do metalu lub stoły CNC powinny posiadać odpowiednie przeszkolenie.

Gdzie znajdzie zastosowanie plazmowe cięcie?

Cięcie plazmowe najlepiej sprawdza się w użyciu na materiałach dobrze przewodzących prąd, takich jak chociażby aluminium. Ponadto można je wykorzystywać do obróbki wszelkiego rodzaju blach, rur, a nawet siatek. Należy jednak podkreślić, że plazmowy łuk elektryczny absolutnie nie nadaje się do obróbki plastiku. Cięty plastik mógłby się łatwo stopić i zniszczyć, wydzielając przy tym jednocześnie masę szkodliwych oparów.