26
lip

Jak prawidłowo dbać o wiertła w maszynach CNC?

Jak prawidłowo dbać o wiertła w maszynach CNC?

Choć maszyny CNC stanowią dziś standardowe wyposażenie wielu warsztatów i zakładów mechanicznych, to jednak nadal wiele osób nie zna podstawowych zasad ich obsługi i odpowiedniego dbania o wiertła, żeby wycinanie CNC mogło być efektywne.

Dlaczego dbanie o wiertła jest tak ważne?

Nie każdy o tym wie, lecz wiertło w maszynach CNC poddawane jest przy każdym użytku ogromnym przeciążeniom. Niezwykle łatwo je przegrzać, a także po prostu ułamać. Prowadzi to oczywiście do dodatkowych kosztów, ponieważ profesjonalne i wysokiej jakości wiertła nie należą do najtańszych sprzętów. Ze względu na to trzeba dbać o to, żeby stół CNC oraz ploter plazmowy posiadał komponenty w jak najlepszej kondycji.

Najważniejsze zasady

O czym więc powinno się pamięć, jeśli chce się odpowiednio używać wierteł w maszynach CNC? Przede wszystkim na uwadze należy mieć to, aby podczas pracy wiertło cały czas miało zapewnione odpowiednie chłodzenie. Profesjonalne maszyny CNC są w stanie doprowadzać na wiertło i w miejsce jego pracy strumień wody. Kupując wycinarki plazmowe CNC, czy też przecinarki plazmowe, nalezy o tym pamiętać.

Inną ważną sprawą, o której nie powinno się zapominać, to odpowiedni nacisk wiertła. Jeśli wiertło będzie zbyt mocno przyciskane do powierzchni, może ono ulec pęknięciu, a często nawet ułamaniu. Sprawdź też naszą ofertę na produkty takie jak wypalarka plazmowa, plazma do cięcia oraz Hypertherm.