05
kw.

Jak uniknąć przegrzania systemu plazmowego?

Jak uniknąć przegrzania systemu plazmowego?

Technologia cięcia plazmowego jest jedną z wysoce efektywnych metod cięcia metali. Przy jej użyciu można ciąć stal, stopy aluminium, stopy miedzi i inne materiały przewodzące prąd elektryczny do grubości 150 milimetrów. Aby powstała szczelina cięcia, korzysta się ze specjalnego, skoncentrowanego strumienia plazmy o bardzo wysokiej temperaturze – wynosi ona około kilkadziesiąt tysięcy stopni. Dzięki użyciu tak wysokiej temperatury cięte tworzywo jest miejscowo topione, a nawet wyparowuje. Technika ta pozwala na uzyskanie precyzyjnych i szybkich cięć, charakteryzujących się wysoką jakością wykończenia szczeliny cięcia. Dlatego też ploter plazmowy CNC jest maszyną coraz chętniej wykorzystywaną do cięcia. Wypalarki plazmowe zyskują popularność, dlatego warto wiedzieć więcej na temat materiału jakim jest plazma CNC.

System plazmowy – jak działa?

Aby powstał łuk plazmowy potrzebne jest spełnienie szeregu parametrów technicznych. Odpowiednie natężenie prądu podczas cięcia, poziom napięcia łuku plazmowego, sposób prowadzenia palnika plazmowego, rodzaj i konstrukcja elektrody, użyty w systemie gaz i jego przepływ – wszystkie te czynniki mają wpływ na przebieg procesu cięcia, jak i decydują o zabezpieczeniu systemu przed przegrzaniem. Parametry te mogą być regulowane przez operatora systemu plazmowego. Zbyt duże natężenie prądu tnącego w stosunku do grubości tworzywa ciętego może skutkować przegrzaniem materiału i co za tym idzie – powstaniem nieestetycznych odkształceń cieplnych. Dlatego też trzeba zwracać uwagę nie tylko na samo cięcie plazmowe i jego technikę, ale też na jakość sprzętu. Na przykład akcesoria i przecinarki Hypertherm są wysokiej jakości sprzętem, które zapewniają wygodne i precyzyjne wycinanie plazmą.

Przegrzanie systemu plazmowego

Aby uniknąć przegrzania się systemu plazmowego należy korzystać z dedykowanych łukowi plazmowemu układów chłodzenia. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę pracy możliwość przegrzania palnika jest często spotykanym problemem. Jeśli nie wiesz jak operować sprzętem takim jak wypalarka plazmowa CNC, warto zlecić wycinanie profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie stoły CNC i bez problemu wykona wybraną usługę.