17
maj

Jak zostać operatorem CNC?

Jak zostać operatorem CNC?

Cały czas na rynku jest dosyć spore zapotrzebowanie na operatorów maszyn CNC. Jest to głównie wynikiem tego, że obecnie ta metoda obróbki materiałów jest bardzo powszechna i wykorzystuje się ją w różnych gałęziach przemysłu, gdzie potrzebna jest plazma CNC. Niestety nie jest to praca, której można się podjąć bez adekwatnej wiedzy w tym zakresie. Dlatego aby obsługiwać stół CNC, akcesoria do przecinarki plazmowej i móc oferować wycinanie plazmowe trzeba odpowiednich kwalifikacji.

Jakie kwalifikacje musi mieć operator maszyn CNC?

Urządzenia sterowane numerycznie, czyli właśnie CNC, są przystosowane do obróbki różnorodnych materiałów. Do tych urządzeń zaliczają się na przykład frezarki i tokarki, a także szlifierki, prasy krawędziowe, czy też elektrodrążarki. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia mogą wykonywać najróżniejsze zadania. Dlatego też operator nie tylko obsługuje taką maszynę, ale też musi wiedzieć jak przygotować cały proces obróbki. Zaczynając od materiału, który będzie obrabiany, a także rodzaju narzędzia, aż po efekt końcowy, zadaniem operatora jest kontrolowanie procesu jakim jest wycinanie CNC oraz to jak działa dana CNC maszyna.

Aby zostać operatorem CNC należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Często na to stanowisko poszukuje się osoby z wykształceniem takim jak automatyka i robotyka, a także mechanika lub budowa maszyn. Oczywiście nie posiadanie kierunkowego wykształcenia wyższego nie jest żadną przeszkodą, ponieważ można zapisać się na kurs, który przeszkoli w tym zakresie. Szkolenia są organizowane w całej Polsce, więc bez problemu znajdzie się regularnie organizowane kusy, ponieważ zapotrzebowanie jest całkiem spore.