29
mrz.

Jaka jest technika cięcia plazmą?

Jaka jest technika cięcia plazmą?

Jaka jest technika cięcia plazmą? W najprostszym możliwym ujęciu cięcie plazmowe będzie polegało na miejscowym topieniu, a także wydmuchiwaniu materiału, przy pomocy mocno skoncentrowanego strumienia plazmowego. Taki ploter plazmowy CNC może być prowadzony przez operatora w sposób zautomatyzowany, ale również i ręcznie.

Co warto wiedzieć o technice cięcia plazmą?

Do cięcia plazmowego stosuje się prąd stały o ujemnej biegunowości, tak więc wycinanie plazmą pozwala na dokładną obróbkę. Ponadto uchwyt masowy musi zostać odpowiednio podłączony do bieguna dodatniego, z kolei uchwyt plazmowy do bieguna ujemnego. Warto wiedzieć, że zajarzenie łuku plazmowego może odbywać się przez potarcie dyszy tnącej o cięty materiał. Zdecydowanie nowszym technologicznie rozwiązaniem będzie wykorzystanie tzw. łuku pilotażowego jarzącego się pomiędzy dyszą plazmową a elektrodą. Powstanie łuku będzie możliwe dzięki wykorzystaniu krótkich impulsów o stosunkowo wysokim napięciu, które jest wytwarzane w jonizatorze wysokiej częstotliwości.

Wiele osób interesuje budowa przecinarki plazmowej oraz to, w jaki sposób odbywa się ciecie plazmą, dlatego warto zapoznać się dokładniej z procesem.

O czym należy pamiętać?

Wykorzystanie łuku pilotażowego będzie zdecydowanie pomagało w przebiegu procesu cięcia. Dzięki temu możliwe jest wstępne nadtopienie brzegów ciętego materiału. Ponadto użytkownik może rozpocząć cięcie praktycznie w dowolnym położeniu palnika tnącego. Oczywiście należy mieć na uwadze, że wypalanie plazmowe powinno być wykonywane przez przeszkoloną osobę lub jeśli potrzeba jest nam wypalarka plazmowa CNC, warto skontaktować się z doświadczoną firmą, która wykonuje tego typu usługi.

Warto wiedzieć, że cięcie plazmowe obecnie wykorzystywane jest w różnych gałęziach przemysłu. Doskonale zdaje egzamin przede wszystkim wtedy, gdy potrzebna jest najwyższa możliwa jakość cięcia, a także doskonały współczynnik ceny w stosunku do wspomnianej jakości. Profesjonalne firmy posiadają nie tylko stół CNC, ale również dodatkowe akcesoria Hypertherm.