Dzięki obrabiarce można samodzielnie zaplanować oraz wykonać pracę, programując ją na komputerze maszyny. Wystarczy tylko jeden operator CNC maszyny do cięcia plazmowego, który będzie ją obsługiwał i nadzorował pracę. Nie należy jednak myśleć, że nowoczesne maszyny CNC nie wymagają odpowiedniej wiedzy, żeby je programować i może to zrobić właściwie każdy. Otóż programowanie obrabiarek CNC polega nie tylko na zaprogramowaniu maszyny, ale też przygotowaniu projektu i wprowadzeniu go.
Jeśli chcemy, żeby maszyna do cięcia plazmowego wykonała nasz projekt, musimy się zapoznać z 3 pojęciami. Najpierw potrzebny jest projekt przygotowany komputerowo – CAD. Następnie trzeba go przetłumaczyć na język maszynowy, czyli plan sterowania maszyn – CAM. Dopiero wtedy można przejść do obróbki właściwej – CNC. Urządzenia do cięcia plazmowego nie jest trudno zaprogramować, ponieważ wystarczy odpowiednio wprowadzić kod alfanumeryczny poprzez interfejs użytkownika. Sterowanie plazmą CNC pozwala też na korygowanie założeń przesuwania układu współrzędnych, a także zmianę parametrów i analizowanie postępów.
Aby móc poprawnie obsłużyć urządzenie do cięcia plazmą, najlepiej będzie odbyć kurs CNC. Programista CNC powinien mieć umiejętności z zakresu programowania, geometrii oraz fizyki, ale też potrzebna będzie rozwinięta wyobraźnia przestrzenna. Obsługa maszyn CNC robi się coraz prostsza, ponieważ jeszcze do niedawna standardem było wprowadzanie kodu ręcznie, jednak obecnie najczęściej wykorzystuje się nośniki z programami sterującymi. Są tam wgrane informacje o kształcie, wymiarach, jak i również o torze ruchu narzędzi, jakich narzędzi należy użyć, a także o przesuwaniu ostrzy. Również zadaniem operatora maszyn CNC jest upewnienie się, że urządzenie jest zaprogramowane zgodnie z dokumentacją wykonawczą, co jest szczególnie ważne w przedsiębiorstwach wytwórczych, które posiadają produkcję na masową skalę.