30
sie

Na czym polega cięcie strumieniem wody?

Na czym polega cięcie strumieniem wody?

Cięcie wodą to niezwykle popularna metoda obróbki materiałów stosowana w wielu zakładach produkcyjnych. Potrafi być ona bardzo precyzyjna, jednak kluczem do tego jest odpowiednie ustawienie parametrów obrabiarki CNC. Wszystkie maszyny do obróbki CNC muszą być odpowiednio skalibrowane, zarówno laser do czyszczenia farby, jak i plotery laserowe lub ploter do cięcia oraz wypalarka plazmowa.

Cięcie strumieniem wody – jak wygląda w praktyce?

Cięcie wodą polega na wykorzystaniu strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu, w celu przecięcia praktycznie każdego rodzaju materiału, który nie przekracza 195 mm grubości. Cięcie strumieniem wody umożliwia wycinanie kilku elementów jednocześnie. Jeśli cięte materiały są miękkie i niezbyt grube, sam strumień wody pod ciśnieniem wystarcza, jednak w przypadku grubszego tworzywa należy użyć strumienia wody z domieszką garnetu, czyli tworzywa ściernego. Do cięcia można też użyć takich sprzętów jak wycinarki plazmowe CNC. Także często używaną maszyną jest ploter frezujacy CNC lub plazmowa przecinarka umożliwiająca wycinanie CNC.

Jakie materiały można przeciąć strumieniem wody?

Strumień wody pod ciśnieniem jest w stanie przeciąć praktycznie większość materiałów, których grubość nie przekracza 20 centymetrów. Oznacza to, że przy użyciu obrabiarki CNC można przeciąć m.in. kamień naturalny, stal nierdzewną, szkło i poliwęglan, drewno, gres, ceramikę oraz wiele innych. Ze względu na szerokie możliwości, które oferują obrabiarki CNC, jest to niemalże niezbędne narzędzie w większości znanych zakładów produkcyjnych. Popularne jest oczywiście w dalszym ciągu cięcie plazmowe, więc jeśli potrzebne są Ci usługi CNC Śląsk, zachęcamy do kontaktu.