28
cze

O czym pamiętać podczas cięcia plazmowego?

O czym pamiętać podczas cięcia plazmowego?

Cięcie plazmowe jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych technologii cięcia CNC. Jednak aby móc prawidłowo i precyzyjnie wykonać cięcie plazmą, trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę przy procesie, aby uniknąć ewentualnych problemów.

O czym należy pamiętać?

Najczęstszym problemem, który wymusza przerwanie cięcia jest kolizja palnika z materiałem. Niestety w niektórych sytuacjach nawet najlepsze czujniki wysokości nie spełniają swoich zadań. Warto zwrócić uwagę, czy poszczególne części eksploatacyjne nie są zużyte. Zaleca się też korzystanie z nowoczesnego systemu regulacji wysokości (Intelligence Distance Control). Pamiętać należy także o tym, że duży wpływ na jakość cięcia ma również natężenie prądu. Zbyt małe natężenie, jak łatwo się domyślić, skutkować będzie słabym cięciem. Jeżeli chodzi o zbyt wysokie natężenie, to może ono z kolei negatywnie wpłynąć na trwałość dyszy. Warto upewnić się, że używany sprzęt jest dobrej jakości. Dzięki temu nasze plotery CNC oraz przecinarki plazmowe będą dłużej mogły służyć, a wycinanie CNC będzie dokładniejsze.

Podczas cięcia plazmowego pamiętać należy o tym, aby gwinty palnika były zawsze czyste. Systematycznie usuwać należy nie tylko brud, ale również pył metaliczny oraz nadmiar smaru. Warto też sprawdzić, czy wycinarka CNC oraz wypalarki plazmowe są w dobrej kondycji i czy nie potrzebują przeglądu. Jeśli zależy nam na jak najdokładniejszym wycinaniu, warto też zakupić stół CNC oraz akcesoria Hypertherm.