21
mar

Ploter, frezarka czy grawer CNC – czym się różnią?

Ploter, frezarka czy grawer CNC – czym się różnią?

Ploter, frezarka i grawerka CNC to maszyny używane do różnych celów, które są powszechnie stosowane w inżynierii i produkcji. Są one niezwykle przydatne, gdy chodzi o cięcie plazmą i obróbkę materiałów metalowych, drewnianych lub z tworzywa sztucznego. I choć każda z tych maszyn jest inna i służy unikalnemu celowi, są one często mylone przez osoby, które nie mają z nimi do czynienia na co dzień.

Ploter laserowy jest rodzajem maszyny CNC używanej do wiercenia, przecinania, wycinania, nacinania i grawerowania różnych materiałów. To jedna z najbardziej uniwersalnych maszyn stosowanych na stole CNC. Plotery są wykorzystywane w różnych branżach, takich jak projektowanie graficzne, produkcja, inżynieria i architektura. Gdy przychodzi do obróbki metali, ploter frezujący jest zastępowany ploterem tnącym, który napędza plazma Hypertherm i lepiej radzi sobie z twardszymi materiałami.

Frezowanie laserowe to technologia pozwalająca na obrabianie materiału poprzez skrawanie go narzędziem obrotowym. Frezarki są często używane do tworzenia małych części do maszyn i innych przedmiotów, a dodatkowo znajdują swoje zastosowanie zarówno jeżeli chodzi o powierzchnie płaskie, jak i kształtowe. Frezarki używają różnych narzędzi do cięcia i kształtowania materiałów, takich jak wiertła, rozwiertaki, gwintowniki i frezy końcowe.

Grawerki CNC to rodzaj maszyny używanej specjalnie do grawerowania najmniejszych elementów. CNC to skrót od Computer Numerical Control, a maszyna działa dzięki wykorzystaniu komputera do kontroli procesu obróbki narzędzi, nanoszenia symboli i oznaczeń. Grawerki CNC są używane w różnych branżach, w tym w jubilerstwie, obróbce drewna i produkcji znaków oraz tworzenia matryc.

Jak widać, każda z przedstawionych maszyn ma inne zastosowanie i służy do innych celów. Warto zapamiętać to rozróżnienie, aby zaopatrując się w odpowiednie maszyny mieć pewność co do ich działania. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy po konsultacji indywidualnie wskażą najlepsze rozwiązanie dla każdego klienta. Interesuje Cię przecinarka plazmowa lub przepalarka plazmowa? Sprawdź nasza ofertę już dziś! Posiadamy też lasery czyszczące i inne akcesoria do maszyn CNC.