Plotery frezujące – frezarka CNC

W obecnych czasach korzysta się z nowoczesnych rozwiązań, które gwarantują nam nie tylko doskonałą skuteczność oraz precyzję, ale także szybką i przyjemną pracę. Z tego też względu warto przyjrzeć się takim urządzeniom jak plotery frezujące CNC.

Precyzyjna maszyna skonstruowana z wysokiej jakości elementów – ploter frezujący CNC i jego zastosowanie

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, iż plotery to urządzenia, które większość osób kojarzy z branżą poligraficzną. Te komputerowe urządzenia peryferyjne są jednak na szeroką skalę wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Przy użyciu ploterów można drukować, grawerować lub wycinać wzory w różnych materiałach – gładkich, sztywnych, elastycznych. Zgodnie z definicją można przeczytać w wielu artykułach, iż plotery frezujace to urządzenie tnące sterowane komputerowo, które służy do nacinania, bądź też wycinania kształtów w arkuszach miękkich materiałów.

W przypadku, gdy mowa o takiej opcji jak frezarka ploter CNC, wówczas należy wiedzieć, że frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, które pozwala na wycinanie elementów z płaszczyzn, wykonywanie stopni, rowków i otworów, a także kształtowanie krawędzi obiektów. Naddatek materiału usuwany jest na skutek ruchu obrotowego, wykonywanego przez narzędzie (frez), które dodatkowo odpowiednio przesuwa się względem obrabianego elementu. Takie opcje jak frezowanie CNC metalu, ploter frezujący do aluminium, frezowanie stali CNC (ploter frezujący do stali), frezowanie laserowe, bądź też klasyczne cięcie frezowanie są często wykorzystywane.

Ploter frezarka CNC - dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

CNC ploter frezujący jest obecnie dość często nazywany po prostu stołem do frezowania. Najprawdopodobniej swoją nazwę zawdzięczają pierwszym konstrukcjom, które to były budowane na bazie zwykłych, prostych stołów. Nie da się ukryć, iż ploter frezujący cena którego zależna jest od wielu czynników, to nowoczesne i przede wszystkim uniwersalne urządzenie, które największe zastosowanie przynosi w przemyśle reklamowym, zarówno do wycinania i nacinania, jak i wiercenia oraz grawerowania w płytach z tworzyw sztucznych, aluminium, kompozytów, cięcia folii, kartonu, a także papieru. Takiego rodzaju maszynę, np. w wersji 3D można także wykorzystać do modeli odlewniczych, termo formowania, laminowania, modelowania płaskorzeźb, makiet przestrzennych, czy też chociażby prezentacji trójwymiarowych.

Tak jak już zostało wspomniane, nowoczesne plotery frezujące to uniwersalne maszyny CNC, które znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle oraz branży reklamowej. Urządzenia tego typu pozwalają na wycinanie praktycznie dowolnych kształtów z płyt, tworzenie zagłębień, otworów, a nawet wykonywanie skomplikowanych modeli 3D. W zależności od konfiguracji, plotery umożliwiają frezowanie tworzyw sztucznych, jak również obróbkę warstwowych płyt kompozytowych, drewna oraz metalu. Oprócz tego warto sprawdzić również inne opcje, takie jak plazma do metalu, klasyczna przecinarka CNC, wycinanie laserem CNC, Hypertherm, bądź piła plazmowa.

Sprawdź zalety naszych maszyn

Najważniejsze elementy, z jakich składa się typowy ploter frezujący CNC to:

  • brama przesuwna – kontroluje położenie frezu względem obrabianego elementu,
  • wrzeciono – odpowiada za ruch obrotowy i stanowi punkt mocowania frezu,
  • stół współrzędnościowy – miejsce mocowania obrabianych elementów,
  • stanowisko sterowania – pulpit z komputerem sterującym.

Ploter CNC frezarka - dodatkowe informacje dotyczące możliwości, jakie oferują nam tego rodzaju urządzenia

Z produktem jakim jest ploter CNC, jak najbardziej możliwe jest nie tylko frezowanie metalu CNC, ale również można go wykorzystywać także do obróbki drewna. Równie istotnym aspektem w kwestii chociażby odpowiedniego wyboru takiego produktu jak właśnie frezujący ploter, jest kwestia obrotów wrzeciona. Czym one są? Otóż właściwie jest to nominalna wartość z tabliczki znamionowej, a więc 12.000, 15.000, 18.000, 24.000 i 40.000 obr/min. Jednakże warto wiedzieć, iż nie oznacza to, że wrzeciono zawsze musi się kręcić z tymi właśnie obrotami. Co ciekawe, obroty te można bez problemu regulować falownikiem, jednak należy przy tym pamiętać, że moc wrzeciona to moment pomnożona przez prędkość obrotową, więc przy zachowaniu momentu, zmniejszając obroty o połowę – moc również o połowę spada.

Tego typu maszyny bardzo często wyposażone są w dodatkowe bariery świetlne, które w standardzie zapewniają ochronę stanowiska operatora z jednej strony. Odpowiedni wybór takiego elementu jakim są prowadnice, również należy do niezwykle istotnych kwestii, nad którymi warto się dobrze zastanowić. W przypadku konstrukcji takiej maszyny, zasadniczo każdy, choćby najmniejszy szczegół pełni niezmiernie ważną rolę. Oferowane na naszej stronie plotery, to bez wątpienia precyzyjne maszyny oparte na podzespołach świetnych producentów. Decydując się na konkretny model, pamiętajmy o tym, jakie wymiary ma posiadać pole robocze ferującego plotera. Takiego rodzaju oferty jak standardowy ploter CNC do metalu, wypalanie CNC, stol do plazmy lub też innego rodzaju akcesoria do CNC/a> są również jak najbardziej możliwe.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!