09
sie

Rodzaje frezów w maszynach CNC

Rodzaje frezów w maszynach CNC

Jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki skrawaniem to frezowanie. Warto więc wiedzieć, czym są frezy, a także jakie są rodzaje frezów, które pozwolą na odpowiednią pracę maszyny do cięcia CNC.

Wybór frezów

Należy pamiętać, że frezy to narzędzia wieloostrzowe. Podstawowy podział wyróżnia frezy normalne oraz frezy specjalne. Frezy normalne wykorzystywane są do obróbki płaszczyzn i objęte są normami krajowymi. W produkcji masowej do obróbki przedmiotów o niestandardowych kształtach używane są frezy specjalne. Określane są również jako frezy kształtowe. Ze względu na zastosowanie można wyróżnić frezy do gwintów, do rowków kątowych oraz do obróbki płaskich powierzchni. Aby CNC cięcie było skuteczne, każdy ploter frezujący musi mieć dobrane odpowiednie frezy. Dzięki temu ploter do cięcia oraz inne urządzenia, takie jak przecinarki plazmowe mogą wykonywać projekty.

Dobór frezów

Dobór frezów jest uzależniony od materiału, który będzie poddawany obróbce. Dodatkowo ważne są prace, które zamierza się zrealizować w ramach frezowania. Surowcowi, z którym będziesz pracować warto przyjrzeć się jeszcze przed dokonaniem obróbki. Frezy dostosowane są do obróbki różnego rodzaju materiałów. Warto podkreślić, że wybór frezów jest ogromny, dlatego każdy powinien znaleźć coś dostosowanego do swoich preferencji.

Warto też sprawdzić przecinarki plazmowe Hypertherm, laser czyszczący, ploter laserowy, spawarki laserowe, a także wypalarki plazmowe. Jeśli jest Ci potrzebna wycinarka laserowa CNC, warto sprawdzić nasze obrabiarki CNC Śląsk.