21
cze

Zasady serwisowania maszyn CNC

Zasady serwisowania maszyn CNC

Główne zasady utrzymania maszyn i urządzeń określają również, jak często serwisować maszynę CNC. Urządzenie CNC pozwala na komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Kupno nowej maszyny CNC do warsztatu domowego lub niewielkiego warsztatu mechanicznego, może dać małej firmie ogromną przewagę nad konkurencją. To wysokiej klasy maszyna, zdolna do niewiarygodnie precyzyjnych operacji, od jednorazowych prototypów lub niestandardowych części, po serie produkcyjne na dużą skalę. Dlatego też plazma CNC staje się tak popularnym materiałem, a cięcie plazmą oraz wycinanie plazmą daje ogromne możliwości.

Nowa maszyna to ogromny krok naprzód. Ale co z konserwacją i jak często serwisować maszynę CNC? Konserwacja CNC to poważna sprawa, więc warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. W końcu konserwując przecinarki Hypertherm lub palnik plazmowy i inne plotery CNC trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Niezależnie od tego, czy w domu, czy w warsztacie, utrzymanie frezarki lub tokarki CNC w najlepszym stanie, wymaga po prostu przestrzegania dobrego harmonogramu konserwacji.

Zaniedbanie podstawowego protokołu serwisowania może prowadzić do kosztownych awarii, dlatego zdecydowanie najważniejszą częścią każdego programu konserwacji CNC jest codzienna procedura czyszczenia, sprawdzenie, czy nie wycieka płyn hydrauliczny lub nie brakuje smaru. Co sześć miesięcy należy przeprowadzić bardziej szczegółową kontrolę i czyszczenie. Jeśli regularną kontrolę przeprowadza specjalista, jest to więcej niż wystarczające. Warto też sprawdzić jakie możliwości daje stół CNC lub wycinarka CNC.