Stoły CNC do plazmy

Stół CNC - do czego jest stosowany?


Stoły CNC mają za zadanie ułatwić cięcie różnego rodzaju metali. Dzięki nim można w szybki i prosty sposób dokonać wycięcia różnego rodzaju produktów. Cały zestaw składa się z wycinarki CNC oraz poręcznego stołu, który umożliwia komfort podczas wykonywanej pracy. Stół CNC jest urządzeniem, które steruje się numerycznie. Za pomocą palnika plazmowego jest w stanie przeciąć określony materiał. Może być wykorzystany także do zautomatyzowanego cięcia paliwowo-tlenowego. Poniżej przedstawimy Państwu kilka informacji na temat stołów CNC, ich wentylacji i nie tylko.

Rodzaje stołów CNC

Można wyróżnić stół z palnikiem plazmowym, którego źródłem ciepła jest łuk elektryczny. Iskrzy się on między ciętym materiałem, a nietopliwą elektrodą, która jest umieszczana w uchwycie plazmowym. Stół plazmowy CNC ma zamontowaną specjalną dyszę tnącą, dzięki niej można uzyskać odpowiednią koncentrację łuku, która poradzi sobie z praktycznie każdym cięciem. Za pomocą tego palnika można ciąć materiały, które przewodzą prąd elektryczny. Ta metoda jest zdecydowanie najczęściej wybierana ze względu na jakość i szybkość cięcia. Technologia cięcia plazmowego jest wykorzystywana w wielu zakładach produkcyjnych, ponieważ daje zadowalający efekt, zaoszczędza mnóstwo czasu oraz zmniejsza koszty zużycia prądu elektrycznego. Potrafi osiągnąć imponujące prędkości oraz ma niewielki wpływ na strukturę materiału, co może wynikać z wąskiej strefy cięcia i niezbyt dużego podgrzewania. Dzięki małej szczelinie cięcia traci się mniej materiału, niż przy wykorzystaniu innej metody.

Alternatywą dla palnika plazmowego niewątpliwie będzie palnik gazowy. Ta metoda jest inaczej nazywana cięciem paliwowo-tlenowym. Jest popularna z tego względu, że świetnie się sprawdza w termicznym rozdzielaniu metali. Dzięki niej można przeciąć stale niskowęglowe, konstrukcyjne i niskostopowe. Jednak jak każda metoda ma również cechy, które niektórym mogą nie przypaść do gustu. Części stosowane w tym palniku wymagają częstszej wymiany, co dla niektórych będzie problematyczne. Przy stosowaniu tej koncepcji trzeba bardziej zwracać uwagę na zasady bezpieczeństwa podczas wykonywanych czynności w zasięgu palnika, ponieważ może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Powyżej zostały opisane tylko dwa rodzaje palników, jednak producenci stołów CNC nieustannie ulepszają swoje oferty i starają się o to, by ich sprzęty były oparte na najnowszych technologiach. Stół do plazmy CNC może okazać się niezwykle przydatny zarówno w niewielkich zakładach, jak i w dużych przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją oraz obróbką elementów wykonanych z aluminium, stali lub też podobnych materiałów. Stół CNC plazma, a więc stół do cięcia plazmą, czy też po prostu stół do wypalarki plazmowej może nie tylko przydać się do różnorodnych konstrukcji budowlanych, ale również w kowalstwie artystycznym. Dlatego też, jak możemy zauważyć, stoły CNC (stół plazmowy CNC) to rewelacyjne rozwiązanie. Znajdują zastosowanie także w przypadku średnich przedsiębiorstw. Wybierając opcję jaką jest stół wodny do plazmy z chłodzeniem, czy też po prostu stół CNC do plazmy, zagwarantuje nam bez wątpienia to solidną konstrukcję.

Sprawdź zalety naszych maszyn

Zastosowanie stołu CNC - więcej informacji

Za sterowanie maszyn CNC może odpowiadać zarówno silnik krokowy jak i serwonapęd. Silnik krokowy zasilany jest ciągiem sterujących impulsów elektryczny. Z tego powodu wirnik za każdym razem wykonuje ruch o ustalony wcześniej kąt obrotu. Pozwala on na ustawienie precyzyjnej pozycji przy sterowaniu w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego. Wśród innych jego zalet można także wymienić szeroki zakres prędkości obrotowych, powtarzalność ruchu i precyzja sterowania a także możliwość szybkiego rozbiegu, zmiany kierunku i hamowania. Z kolei jeśli chodzi o nowoczesną automatykę przemysłowej, stosuje się również serwonapęd, który zapewnia szybką i dokładną pracę maszyn. Sprawdza się on w miejscach, gdzie najważniejszą rolę odgrywa zachowanie dużej precyzji. Ze względu na wysoką sprawność, serwonapęd pozwala na pracę podzespołu na wysokich obrotach, jego cechą wyróżniającą jest też wysoki poziom dynamiki.

Stoły CNC - jak wygląda ich wentylacja?

Metodą, która jest dość często wybierana jest niewątpliwie wentylacja przy pomocy filtrowentylatorów. Stoły te nazywane są inaczej sekcyjnymi. Podzielone są na sekcje, w których to oddolnie podłącza się przewody wentylacyjne. Sekcje te uruchamiają się od początku procesu cięcia i rozpoczyna się wentylowanie. Zaletą tej metody jest z pewnością to, że sekcje załączają się automatycznie, kiedy zaczyna się cięcie materiału. Jest to pomocne i ułatwia cały proces, chociaż metoda ta ma również swoje wady. Wentylacja przede wszystkim potrafi osiągnąć wysoki poziom emisji hałasu, a koszt założenia filtrowentylatorów jest dosyć wysoki, przez co niewiele osób się na nie decyduje.

Zamiennikiem dla poprzedniej metody jest stół wodny, w którym to wentylacja odbywa się przy pomocy wody zamieszczonej pod materiałem, który poddawany jest cięciu. Nazywa się to inaczej procesem cięcia plazmowego w lustrze wody. Dzięki niej można uniknąć odkształceń wycinanych elementów. Dobrze radzi sobie z redukcją hałasu, promieniowaniem, a także dymem, który wytwarza się podczas cięcia. Stół wodny sprawdzi się u właścicieli firm, którym zależy na prostym, niezbyt drogim, ale efektywnym sposobie na wentylację. Pośród propozycji naszego sklepu można także zdecydować się na takie oferty jak przecinarka plazmowa do metalu, wycinanie CNC aluminium, akcesoria Hyperterm, czy też profesjonalne cięcie CNC.

Jeżeli rozważamy zakup takiego produktu, jakim jest stol do plazmy, czyli stół CNC do plazmy cena którego może być uwarunkowana wieloma czynnikami, wówczas powinniśmy zwrócić szczególną uwagę również na takie kwestie jak maksymalna grubość cięcia lub też możliwość kształtowego cięcia metali. Poza tym istotne są takie aspekty jak wielkość pola roboczego stołu, rodzaje źródła prądu do stołu spawalniczego bądź odpowiedni program do obsługi stołu.

Co warto wiedzieć o cięciu plazmą?

Przede wszystkim istotny jest prawidłowy montaż wszystkich elementów, na który składa się palnik. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu dochodzi do styku elektrycznego, przepływu gazu oraz płynu chłodzącego. Istotna jest także wymiana zużytych części, ponieważ stosowanie tych wadliwych może spowodować zniszczenie obrabianego arkusza, przy czym uszkodzony może zostać palnik, którego naprawa lub zamiana nie należy do najtańszych. Odpowiednio obserwując maszynę można stwierdzić, czy dana część wymaga wymiany, czy też nie. Zachęcamy również do skorzystania z takich opcji jak ploter laserowy CNC, wycinarka plazmowa do metalu, wypalanie blach CNC, CNC ploter frezujący, bądź akcesoria do przecinarki plazmowej, pośród których z pewnością znajdziemy wysokiej jakości elementy, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i preferencje. Przepływ płynu chłodzącego jest o tyle istotny, ponieważ przegrzanie się części sprzętu może skutkować zmniejszeniem trwałości materiałów eksploatacyjnych. Natomiast w przypadku zbyt wysokiego napięcia może spowodować to, że palnik nie będzie w stanie zapalić łuku, mimo spełnienia wszystkich warunków. Bardzo ważna jest także rutynowa konserwacja, która zapobiega wielu awariom.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Dlaczego ALUBRAM CNC?

Nasza firma posiada ogrom doświadczenia z zakresu projektowania i sprzedaży ploterów CNC. Cały projekt jest wykonywany z myślą o potrzebach danego klienta. Zajmujemy się między innymi budowaniem stołów roboczych suchych lub wodnych o wymiarach 1050×2050 mm, 1300×2600 mm oraz 1550×3050 mm. Można zamówić u nas mały stół, który świetnie sprawdzi się w niewielkich przedsiębiorstwach. Większe formaty natomiast są budowane z myślą o nieco większych halach produkcyjnych, by znacząco ułatwić wykonywanie pracy operatorowi. Plotery dzięki swojej innowacyjności wykorzystuje się w wielu branżach. Warto sprawdzić też nowoczesne maszyny do cięcia CNC, obróbka tworzyw sztucznych CNC Śląsk, ploter laser, spawarka laserowa do metalu cena której uwarunkowana jest wieloma czynnikami, bądź też laser do czyszczenia powierzchni, który również potrafi usprawnić cały proces obróbki. Jeżeli jesteś zainteresowanym szczegółami dotyczącymi sprzętu CNC, wówczas serdecznie zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu internetowego.