Stoły CNC do plazmy

Stół CNC - do czego jest stosowany?


Stoły CNC mają za zadanie ułatwić cięcie różnego rodzaju metali. Dzięki nim można w szybki i prosty sposób dokonać wycięcia różnego rodzaju produktów. Cały zestaw składa się z wycinarki CNC oraz poręcznego stołu, który umożliwia komfort podczas wykonywanej pracy. Stół CNC jest urządzeniem, które steruje się numerycznie. Za pomocą palnika plazmowego jest w stanie przeciąć określony materiał. Może być wykorzystany także do zautomatyzowanego cięcia paliwowo-tlenowego. Poniżej przedstawimy Państwu kilka informacji na temat stołów CNC, ich wentylacji i nie tylko.

Rodzaje stołów CNC

Można z pewnością wyróżnić stół z palnikiem plazmowym, którego źródłem ciepła jest łuk elektryczny. Iskrzy się on między ciętym materiałem, a nietopliwą elektrodą, która jest umieszczana w uchwycie plazmowym. Stół plazmowy CNC ma zamontowaną specjalną dyszę tnącą, dzięki niej można uzyskać odpowiednią koncentrację łuku, która poradzi sobie z praktycznie każdym cięciem. Za pomocą tego palnika można ciąć wszystkie te materiały, które przewodzą prąd elektryczny. Ta metoda jest zdecydowanie najczęściej wybierana ze względu na jakość i szybkość cięcia. Technologia cięcia plazmowego jest wykorzystywana w wielu zakładach produkcyjnych, z tego względu, że daje zadowalający efekt, zaoszczędza mnóstwo czasu oraz zmniejsza koszty zużycia prądu elektrycznego. Potrafi osiągnąć imponujące prędkości oraz ma niewielki wpływ na strukturę materiału, co może wynikać z wąskiej strefy cięcia i niezbyt dużego podgrzewania. Dzięki małej szczelinie cięcia traci się zdecydowanie o wiele mniej materiału, niż przy wykorzystaniu innej metody.

Alternatywą dla palnika plazmowego niewątpliwie będzie palnik gazowy. Ta metoda jest inaczej nazywana cięciem paliwowo-tlenowym. Jest popularna z tego względu, że świetnie się sprawdza w termicznym rozdzielaniu metali. Dzięki niej można przeciąć stale niskowęglowe, konstrukcyjne i niskostopowe. Bezkonkurencyjnie poradzi sobie z cięciem grubej blachy z miękkiej stali. Jednak jak każda metoda ma również cechy, które niektórym mogą nie przypaść do gustu. Może nie sprawdzić się w przypadku cięcia elementów, które wymagają większej dokładności. W określonych przypadkach precyzyjność wykonania jest niezwykle ważna, dlatego przed zakupem należy wybrać taki rodzaj urządzenia, by spełnił wszelkie oczekiwania. Metoda ta może okazać się nietrafna w sytuacji, gdy szybkość cięcia ma spore znaczenie. Dotyczyć to może między innymi produkcji elementów, przy których określony czas na wykonanie danego produktu jest ważny. Należy też podkreślić, że części stosowane w tym palniku wymagają częstszej wymiany, co dla niektórych będzie problematyczne. Przy stosowaniu tej koncepcji trzeba zdecydowanie bardziej zwracać uwagę na zasady bezpieczeństwa podczas wykonywanych czynności w zasięgu palnika, ponieważ może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Powyżej zostały opisane tylko dwa rodzaje palników, jednak producenci stołów CNC nieustannie ulepszają swoje oferty i starają się o to, by ich sprzęty były oparte na najnowszych technologiach.

Sprawdź zalety naszych maszyn

Stoły CNC - jak wygląda ich wentylacja?

Metodą, która jest dość często wybierana jest niewątpliwie wentylacja przy pomocy filtrowentylatorów. Stoły te nazywane są inaczej sekcyjnymi. Podzielone są na sekcje, w których to oddolnie podłącza się przewody wentylacyjne. Sekcje te uruchamiają się od początku procesu cięcia i rozpoczyna się wentylowanie. Zaletą tej metody jest z pewnością to, że sekcje załączają się automatycznie, kiedy zaczyna się cięcie materiału. Jest to niezwykle pomocne i ułatwia cały proces. Jednak jak każda metoda ma również swoje wady. Wentylacja ta przede wszystkim potrafi osiągnąć wysoki poziom emisji hałasu, co dla niektórych może być uciążliwe. Koszt założenia filtrowentylatorów jest dosyć wysoki, przez co niewiele osób się na nie decyduje.

Zamiennikiem dla poprzedniej metody jest stół wodny, w którym to wentylacja odbywa się przy pomocy wody zamieszczonej pod materiałem, który poddawany jest cięciu. Nazywa się to inaczej procesem cięcia plazmowego w lustrze wody. Według użytkowników tej koncepcji, ma ona w sobie sporo zalet, które znacznie ułatwiają wykonywanie pracy. Dzięki niej można uniknąć odkształceń wycinanych elementów, a szczególnie tych o grubościach od 0,5 do 3,0 mm. Dobrze radzi sobie z redukcją hałasu, promieniowaniem, a także dymem, który wytwarza się podczas cięcia. Stół wodny sprawdzi się u właścicieli firm, którym zależy na prostym, niezbyt drogim, ale efektywnym sposobie na wentylację.

Co warto wiedzieć o cięciu plazmą?

Przede wszystkim istotny jest prawidłowy montaż wszystkich elementów, na który składa się palnik. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu dochodzi do styku elektrycznego, przepływu gazu oraz płynu chłodzącego. Istotna jest także wymiana zużytych części, ponieważ stosowanie tych wadliwych może spowodować zniszczenie obrabianego arkusza, przy czym uszkodzony może zostać palnik, którego naprawa lub zamiana nie należy do najtańszych. Odpowiednio obserwując maszynę można stwierdzić, czy dana część wymaga wymiany, czy też nie. Na jakość cięcia może mieć wpływ natężenie prądu elektrycznego. Wartość optymalna natężenia wynosi 96% wartości dyszy znamionowej. Zbyt niskie natężenie sprawi, że cięcie będzie znacznie słabsze i niezbyt dobrze wpłynie na trwałość dyszy znamionowej.

Przepływ płynu chłodzącego jest o tyle istotny, ponieważ przegrzanie się części sprzętu może skutkować zmniejszeniem trwałości materiałów eksploatacyjnych. Natomiast w przypadku zbyt wysokiego napięcia może spowodować to, że palnik nie będzie w stanie zapalić łuku mimo spełnienia wszystkich warunków. Bardzo ważna jest także rutynowa konserwacja, która zapobiega wielu awariom. Gdy stan palników jest odpowiednio kontrolowany, to można ich używać nawet przez kilka lat. Przede wszystkim trzeba zwracać szczególną uwagę na czystość gwintów palnika. Zawsze powinny być odpowiednio wyczyszczone.

Wielu interesuje wypalarka plazmowa używana, jednak nie posłuży ona na zbyt długo. Dlatego też warto zainwestować w nowy sprzęt, by można było używać go niego dłużej i efektywniej. Istnieją firmy, które oferują cięcie plazmą cennik ich potrafi być całkiem przystępny. Jest to dobry pomysł dla osób, które jednorazowo chcą wykonać jakiś projekt.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Dlaczego ALUBRAM CNC?

Nasza firma posiada ogrom doświadczenia z zakresu projektowania i sprzedaży ploterów CNC. Cały projekt jest wykonywany z myślą o potrzebach danego klienta. Zajmujemy się między innymi budowaniem stołów roboczych suchych lub wodnych o wymiarach 1050×2050 mm, 1300×2600 mm oraz 1550×3050 mm. Można zamówić u nas mały stół, który świetnie sprawdzi się w niewielkich przedsiębiorstwach. Większe formaty natomiast są budowane z myślą o nieco większych halach produkcyjnych, by znacząco ułatwić wykonywanie pracy operatorowi. Ploter tnący CNC znajduje dzięki temu swoich zwolenników. Plotery CNC dzięki swojej innowacyjności wykorzystuje się w wielu branżach.

Maszyna ta zapewnia wycinanie CNC i jest odporna na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz ewentualne błędy operatora. Ponadto sprzęt jest w stanie osiągnąć wysoką dokładność podczas cięcia materiału, którą można ze spokojem przyrównać do cięcia laserowego. Dodatkowo można dodać, że akcesoria do przecinarki plazmowej są łatwo dostępne. Wypalarka CNC osiąga niezwykle długą żywotność, przez co można korzystać z niej przez wiele lat.