CNC wycinarki plazmowe

Jak działa wycinarka plazmowa?


Wycinanie plazmowe jest jednym ze sposobów obróbki różnego rodzaju materiałów. Na chwilę obecną bardzo dużą popularnością cieszą się usługi komputerowo-numerycznej obróbki materiału, czyli CNC. W ramach tej usługi wykorzystywane są palniki plazmowe, dzięki czemu możliwe jest dokładne wycinanie w różnego rodzaju materiałach.

Wycinanie plazmowe na dzień dzisiejszy jest jednym z najpopularniejszych metod, jeśli chodzi o cięcie materiałów ze stali nierdzewnej, czarnej, a nawet aluminium. Trzeba pamiętać, że urządzenia, które się tym zajmują powinny zostać wyposażone w kilka niezbędnych elementów. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie źródło zasilania, czyli potrzebne mu będzie źródło plazmy, przewód uziemiający, palnik plazmowy (np. palnik plazmowy Hypertherm) i kilka innych elementów do eksploatacji. Istotne będzie również zapewnienie elektrycznego zasilania, a także dostępu do gazu. Gaz plazmowy, który podaje się przy użyciu butli lub kompresora, ma postać azotu, tlenu lub argonu. Dzięki temu cięcie jest bardzo dokładne.

Wycinarka plazmowa - profesjonalne cięcie w zasięgu ręki

Wycinarki plazmowe zdobywają na rynku coraz większą popularność, a ich ceny powoli zrównują się z kosztem, jaki użytkownik musi ponieść za dobrej jakości spawarkę. Tego typu urządzenia są w stanie ułatwić mnóstwo zadań i bez wątpienia powinny znaleźć się każdym dobrym warsztacie. Praca z tym sprzętem od razu staje się dużo sprawniejsza i łatwiejsza, a co najważniejsze, wszystkie działania wykonywane są dużo szybciej. Często ma to ogromny wpływ na wydajność pracy całej firmy. Wycinarka plazmowa będzie doskonałym uzupełnieniem wyposażenia warsztatu, nawet jeśli znajdują się inne sprzęty takie jak ploter CNC plazma lub frezarka ploter CNC.

Jak działa to urządzenie? Wytworzenie plazmy zachodzi w palniku, a do produkowanej plazmy dodawany jest sprężony gaz, na skutek czego mamy do czynienia ze zjawiskiem jonizacji. W wyniku tego procesu plazma do cięcia metalu się zagęszcza w iskrzącym elektrycznym łuku. Ściany dyszy wewnątrz palnika, które są schładzane, odpowiadają za zwężenie kolumny elektrycznego łuku. Dzięki temu mogą skoncentrować go na określonym obszarze. Wycinarki plazmowe CNC swoje skuteczne cięcie oraz żłobienie zawdzięczają przede wszystkim wysokiej temperaturze, która osiągnąć może nawet 30 000 K. Istotna jest również prędkość jaką osiąga strumień plazmy. Wpływa to na topnienie oraz pozbycie się resztek materiału z przecinanego miejsca. CNC wycinanie plazmowe to bardzo nowoczesne rozwiązanie i coraz chętniej wybierane przez klientów. Taka CNC wycinarka plazmowa do metalu jest bardzo dokładnym urządzeniem, więc jeśli potrzebujemy precyzyjnego cięcia, wówczas wycinarki CNC to będzie świetna opcja.

Wycinarki, których używa się do cięcia za pomocą plazmy, cechuje niewielka waga oraz gabaryty. Do zalet można również zaliczyć prezentującą wysoki poziom energetyczną sprawność, a także funkcję regulacji natężenia ładunków elektrycznych. Dzięki korzystaniu z tego typu sprzętu można również znacznie podnieść efektywność wykonywanych zadań, a proces cięcia jest sprawny i efektywny.

Sprawdź zalety naszych maszyn

Czym się kierować wybierając wycinarkę plazmową CNC?

Zanim klient podejmie decyzje o dokonaniu zakupu nowego sprzętu, konieczne będzie ustalenie kilku kwestii. Na sam początek warto się zastanowić na tym, jaki rodzaj oraz jaka będzie grubość przecinanego przez konsumenta materiału. Od tych właściwości zależeć będą kluczowe parametry sprzętu klienta, a także jego konstrukcja. W końcu chcemy mieć sprzęt o solidnej konstrukcji, a także mieć pewność, że wycinarka plazmowa cena jest odpowiednio dostosowana do jakości. Wybierając taki sprzęt jak wycinarki i wypalarki plazmowe, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametr maksymalnej grubości cięcia. Tego typu parametr podzielić można na grubość maksymalną odpowiedzialną za cięcie rozdzielające, która przedstawia głębokość, na jaką dana wypalarka plazmowa jest w stanie rozciąć materiał, ale także na grubość maksymalną jakościowego cięcia. Ta druga wartość umożliwia określenie głębokości rozcięcia danego materiału, uwzględniając przy tym odpowiednią jakość cięcia.

Istotną informacją jest to, że wartości dotyczące grubości cięcia sprzętów takich jak wycinarki plazmowe CNC, podawane są jedynie dla węglowych stali. Grubości cięcia w przypadku aluminium są identyczne, jak dla stali węglowych. Zastanawiając się nad grubością cięcia dla stopowych stali, tę wartość powinno się obniżyć o około 1/3 tej wartości. Prędkość cięcia określać będzie z jaką wydajnością będzie pracować ploter do wycinania klienta. Uzależniona jest ona w głównej mierze od grubości oraz rodzaju materiału wobec konkretnego natężenia ładunku elektrycznego cięcia. Oczywisty jest więc fakt, że im większa będzie wartość prędkości cięcia, tym plazmowa wycinarka będzie pracować wydajniej. Wycinarka CNC to świetny wybór dla każdego warsztatu, ponieważ umożliwia profesjonalne cięcie i żłobienie stali węglowej oraz innych materiałów. Ze względu na to, wycinarki plazmowe CNC są powszechnie używane na całym świecie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Ważny jest również cykl pracy

Cykl pracy jest kolejnym niezwykle istotnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas kupna takiego sprzętu jak wycinarki plazmowe CNC. Ma on olbrzymi wpływ na tempo naszej pracy. Za pomocą cyklu pracy klient będzie w stanie określić, w jakim tempie wycinarka laserowa CNC zacznie się przegrzewać. Wówczas należy na chwilę przerwać wykonywanie pracy, aby schłodzić temperaturę wszystkich roboczych elementów. Cykl pracy CNC maszyny definiuje się przy pomocy procentowego udziału. 10 minut wykonywanych czynności na czas, podczas którego wycinarka plazmowa CNC może pracować, a także czas, gdy przestajemy używać sprzętu. Według ekspertów, cykl pracy wynosić powinien przynajmniej 35 procent wykonywania czynności, a także 65 procent przerwy. Dlatego trzeba pilnować, żeby nasza wycinarka plazmowa CNC była nie tylko solidnej konstrukcji, ale też służyła nam jak poprzez prawidłową eksploatację.

Uznaje się, że im większy udział procentowy pracy wobec przestoju, tym większa jest wydajność sprzętu takiego jak ucinarka plazmowa. Klient przy zakupie powinien również pomyśleć o chłodzeniu palnika. Odpowiednie schłodzenie uchwytu jest niezwykle ważnym aspektem. W wielu wycinarkach chłodzenie odbywa się przy pomocy kompresora, który generuje sprężone powietrze. Warto wziąć te wszystkie aspekty pod uwagę decydując się na zakup. Sprawdź jak wygląda wycinarka plazmowa CNC cena i życzymy Ci udanych zakupów na naszej stronie. Znaleźć tu można takie produkty jak przecinarka plazmowa CNC, stół do cięcia plazmą, ploter laserowy CNC, laserowa spawarka, a także różne akcesoria CNC. Jeśli interesuje Cię laserowe czyszczenie rdzy lub wypalanie plazmowe Śląsk, skontaktuj się z nami.