Wypalarka CNC do metalu

Wypalarka plazmowa CNC - czym właściwie jest?


Wypalarka CNC jest to obrabiarka, która służy do cięcia plazmowego blach, dzięki wykorzystaniu palnika plazmowego. Wypalarka CNC jest zbudowana z kilku bardzo ważnych elementów, a mianowicie ze stołu, który jest sterowany numerycznie, przy pomocy szafy lub pulpitu sterowniczego. Wyposażona jest także w źródło plazmy oraz system zaopatrzenia plazmowego źródła plazmy w gaz. Taka wypalarka do metalu posiada również stół CNC, który zbudowany jest między innymi z konstrukcji ramowej stołu wraz z elementami zabudowy i przestrzenią do pracy, a dodatkowo dysponuje ruchomą belką, która porusza się w Y. Na owej belce znajduje się głowica z palnikiem, który porusza się w osi X. Odpowiednie ustawienie wysokości palnika to kluczowa kwestia. Istotne elementy stołu to również elementy napędu, sposób przenoszenia napędu, przemysłowy sterownik CNC, sterownik mikroprocesorowy, regulator THC, moduły dodatkowe, a także system wentylacji. Stosuje się dwa rodzaje wentylacji, a mianowicie filtrowentylacja tradycyjna lub wentylacja wodna.

Wypalarka CNC do metalu i jej zasada działania

Dzięki takiej technologii można wycinać różne elementy o zupełnie dowolnym kształcie. Wystarczy umieścić arkusz blachy na stole CNC, po czym wgrać program, który umożliwi wycięcie danego elementu. Po ustawieniu odpowiedniego programu, następuje wypalanie danych fragmentów. Cały ten proces odbywa się przy wykorzystaniu wysokiej temperatury, ale i również dużej prędkości wylotowej gazów. Wycinarka CNC jest w stanie wycinać elementy z wszystkich materiałów, które przewodzą prąd elektryczny. Są to na przykład: stal wysokostopowa, stal konstrukcyjna i metale nieżelazne. Dodatkowo akcesoria do przecinarki plazmowej są łatwo dostępne. Tego typu wycinarki plazmowe są często wybierane przez klientów ze względu na to, że wycinanie elementów przy ich użyciu, daje niezwykłą dokładność i precyzyjność. Istotnym elementem może okazać się także stół plazmowy CNC, ponieważ utrzyma nawet bardzo ciężkie materiały, które są poddane obróbce.

Wycinarki CNC z palnikiem plazmowym

W tego typu wycinarkach źródłem ciepła jest skoncentrowany łuk elektryczny, który jarzy się między materiałem ciętym, a nietopliwą elektrodą znajdującą się w uchwycie plazmowym. Wystarczającą koncentrację łuku uzyskuje się dzięki specjalnej dyszy tnącej. Palnik plazmowy pozwala na cięcie materiałów, które przewodzą prąd elektryczny. Należy pamiętać o tym, by wybrać odpowiedni typ agregatu plazmowego, ponieważ wpływa to na grubość i prędkość cięcia. Wycinarka plazmowa CNC jest bardzo często wybierana przez klientów, przede wszystkim ze względu na innowację, która umożliwia szeroki zakres wykonywanych czynności na wysokim poziomie.

Sprawdź zalety naszych maszyn

Wypalarki CNC z palnikiem gazowym

Ta metoda dość często nazywana jest cięciem paliwowo-tlenowym. Jest cenioną metodą termicznego rozdzielania metali. To właśnie dzięki niej można ciąć stal konstrukcyjną. niskowęglową oraz niskostopową. Przy jego wykorzystaniu, z dobrym skutkiem można wykonać cięcie dość grubej blachy z miękkiej stali. Porównując tę metodę do tej z wykorzystaniem palnika plazmowego, można bez wątpienia stwierdzić, że cięcie plazmowe może okazać się gorsze pod względem jakości, ale i również szybkości cięcia. Minusem może być także znacząco wyższy koszt części oraz mniejsza rentowność. Niektórzy mogą stwierdzić, że cały ten proces stwarza o wiele więcej zagrożeń pod względem bezpieczeństwa przy wykonywanych czynnościach.

Wypalarki CNC i wentylacja - jaka powinna być?

Jak wyżej było wspomniane, istnieją dwa rodzaje wentylacji stołu CNC. Najczęściej jednak odbywa się to przy pomocy filtrowentylatorów, gdzie stół jest podzielony na specjalne sekcje. Za pomocą oddolnie podłączonych przewodów wentylacyjnych odbywa się odciąg pyłów, które powstają podczas cięcia. Ta wentylacja włącza się automatycznie w momencie rozpoczęcia pracy. Jednak metoda ta ma również swoje wady, które niektórym mogą utrudnić pracę. Są to między innymi wysoki poziom hałasu, a także niemała cena podłączenia tego typu wentylacji.

Zamiennikiem dla filtrowentylatorów jest stół wodny, który umożliwia wentylację z wykorzystaniem wody. Zostaje ona umieszczona pod materiałem ciętym. Ten sposób odnajduje wielu zwolenników, między innymi dlatego, że dzięki niemu unika się znacznych odkształceń wycinanych elementów, a także w dużym stopniu redukuje poziomu hałasu, promieniowania oraz dymu wytwarzanego podczas całego procesu cięcia. Jednak zachęca się do tego, by przed doborem odpowiedniej wentylacji stołu CNC skorzystać z porady fachowca, który z pewnością udzieli wszelkich informacji i pomoże w wyborze.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wypalarka plazmowa CNC - jakie cechy powinna posiadać?

Jest to z pewnością metoda, która ułatwi i uskuteczni wykonywane czynności. Pozwala na dokładne i precyzyjne wycinanie elementów o określonej wielkości arkusza. Dzięki tej dokładności jest możliwy również grawer CNC , który w niektórych branżach może okazać się przydatny. Przecinarki dostępne na rynku różnią się jedną zasadniczą rzeczą, a mianowicie funkcjonalnością. Przede wszystkim należy skupić się na maksymalnym prądzie cięcia, który informuje o tym, jakiej grubości materiał jest w stanie przeciąć wycinarka oraz z jaką prędkością. Przed zakupem należałoby sprawdzić cykl pracy maszyny, ponieważ wycinarka, która jest w stanie wypracować cykl w 25%-35% nada się do półprofesjonalnego użytku. Jeśli chodzi o sprzęty o sprawności 60%-100%, będą one już przystosowane są do bardziej intensywnej pracy, ponieważ znacznie wolniej się przegrzewają. Dobrze by było, gdyby przecinarka plazmowa była wyposażona w manometr, dzięki któremu można kontrolować ciśnienie powietrza podczas cięcia. Jeśli zależy Państwu na komfortowej i precyzyjnej pracy, pomocne może okazać się urządzenie z cyfrowym wyświetlaczem. Jak widać jest wiele dodatków i elementów, które mogą usprawnić pracę i użytkowanie urządzenia. Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Nasza firma ALUBRAM CNC zajmuje się budową ploterów CNC, ale także wykonywaniem przeróżnych konstrukcji na zamówienie. Oferujemy też wycinanie ploterem elementów z blach stalowych i aluminiowych o grubości od 1 mm do 20 mm. Nasze usługi obejmują również tworzenie bram, balustrad wykonanych ze stali oraz aluminium, ponieważ cięcie CNC to nasza specjalność. Plotery CNC i ich budowa odbywa się ze szczególną uważnością. Każdy ploter CNC naszego wykonania jest projektowany starannie, by klient był zadowolony z jego obsługi.

Sprzęty, które są przez nas projektowane charakteryzują się prostą budową oraz szczególną dokładnością cięcia. Dokładamy wszelkich starań, by maszyny były dostosowane do określonego klienta, zważając na jego potrzeby. Sprzęty wyposażone są w polskojęzyczny program sterujący, który znacząco wpływa na jego użytkowanie. Oprócz tego gwarantujemy dwudniowe szkolenie z zakresu użytkowania maszyny, dzięki czemu nasz klient z pewnością opanuje podstawowe zasady działania danego sprzętu, który został przez nas zaprojektowany.