Wypalarki do metalu – wycinanie plazmowe

Jak działa wypalarka plazmowa?


Powszechnie stosowane wypalanie plazmowe jest jednym ze sposobów przetwarzania różnego rodzaju materiałów, które wykorzystywane jest podczas przecinania blach o różnej grubości. Na chwilę obecną największą popularnością cieszą się usługi komputerowo-numerycznej obróbki materiału, czyli CNC. W ramach tej usługi wykorzystywane są palniki plazmowe. Plazma zaś jest materią zjonizowaną, która przypomina gaz. Rozróżnia je wyłącznie wyższa jonizacja cząsteczek. Dodatkowo plazma odpowiada za przewodzenie ładunków elektrycznych. W momencie, gdy ich natężenie osiągnie wystarczająco dużą wartość, wówczas rozpoczyna się emitowanie energii, która przyjmuje postać ciepła oraz światła. Sprawdź jaka jest za ploter CNC cena na rynku.

Wycinanie plazmowe na dzień dzisiejszy jest jednym z najpopularniejszych metod, jeśli chodzi o cięcie materiałów ze stali nierdzewnej, czarnej, a nawet aluminium. Trzeba pamiętać, że wypalarki plazmowe powinny zostać wyposażone w kilka niezbędnych elementów. Konsument powinien zacząć od źródła zasilania, czyli potrzebne mu będzie źródło plazmy, przewód uziemiający, palnik plazmowy i kilka innych elementów do eksploatacji. Istotne będzie również zapewnienie elektrycznego zasilania, a także dostępu do gazu. Gaz plazmowy, który podaje się przy użyciu butli lub kompresora, ma postać azotu, tlenu lub argonu. Dzięki temu cięcie plazmowe jest bardzo dokładne.

Wycinarka plazmowa, czyli co to jest?

Wycinarki plazmowe zdobywają na rynku coraz większą popularność, a ich ceny powoli zrównują się z kosztem, jaki użytkownik musi ponieść za dobrej jakości spawarkę. Tego typu urządzenia są w stanie ułatwić mnóstwo zadań i bez wątpienia powinny znaleźć się każdym dobrym warsztacie. Praca z tym sprzętem od razu staje się dużo sprawniejsza i łatwiejsza, a co najważniejsze, wszystkie działania wykonywane są dużo szybciej. Często ma to ogromny wpływ na wydajność pracy całej firmy. Wycinarka plazmowa będzie doskonałym uzupełnieniem wyposażenia warsztatu, nawet jeśli znajdują się inne bardzo funkcjonalne sprzęty. Dowiedz się jaki jest za stół CNC cennik.

Wytworzenie plazmy jeśli chodzi o sprzęt jakim jest plazmowa wypalarka, zachodzi w palniku, którym tnie się plazmę. Do produkowanej plazmy dodawany jest sprężony gaz, na skutek czego mamy do czynienia ze zjawiskiem jonizacji. W wyniku tego procesu plazma się zagęszcza w iskrzącym elektrycznym łuku. Ściany dyszy wewnątrz palnika, które są schładzane, odpowiadają za zwężenie kolumny elektrycznego łuku. Dzięki temu mogą skoncentrować go na określonym obszarze. Wypalarka plazmowa swoje skuteczne cięcie oraz żłobienie zawdzięcza przede wszystkim wysokiej temperaturze, która osiągnąć może nawet 30 000 K. Istotna jest również prędkość jaką osiąga strumień plazmy. Wpływa to na topnienie oraz pozbycie się resztek materiału z przecinanego miejsca. Wycinanie plazmowe to bardzo nowoczesne rozwiązanie i coraz chętniej wybierane przez klientów.

Prąd DC posiadający biegunowość o wartości ujemnej jest głównie wykorzystywany właśnie w przypadku plazmowych wypalarek. W tym przypadku źródłem ładunku elektrycznego zazwyczaj są prostowniki tyrystorowe, a także inwertory. Przecinarki, których używa się do cięcia za pomocą plazmy cechuje niewielka waga oraz gabaryty. Do zalet można również zaliczyć prezentującą wysoki poziom energetyczną sprawność, a także funkcję regulacji natężenia ładunków elektrycznych. Dzięki korzystaniu z tego typu sprzętu można również znacznie podnieść efektywność wykonywanych zadań.

Sprawdź zalety naszych maszyn

Czym się kierować wybierając wypalarkę plazmową?

Zanim klient podejmie decyzje o dokonaniu zakupu nowej wypalarki, konieczne będzie ustalenie kilku kwestii. Na sam początek warto się zastanowić na tym, jaki rodzaj oraz jaka będzie grubość przecinanego przez konsumenta materiału. Od tych właściwości zależeć będą kluczowe parametry sprzętu klienta, a także jego konstrukcja. Wybierając odpowiednią wypalarkę warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametr maksymalnej grubości cięcia. Tego typu parametr podzielić można na grubość maksymalną odpowiedzialną za cięcie rozdzielające, która przedstawia głębokość, na jaką dana wypalarka jest w stanie rozciąć materiał, ale także na grubość maksymalną jakościowego cięcia. Ta druga wartość umożliwia określenie głębokości rozcięcia danego materiału, uwzględniając przy tym odpowiednią jakość cięcia. Przecinarki Hypertherm z pewnością zapewniają najwyższą jakość wykonywanych zadań.

Istotną informacją jest to, że wartości dotyczące grubości cięcia różnych wypalarek podawane są jedynie dla węglowych stali. Grubości cięcia w przypadku aluminium są identyczne, jak dla stali węglowych. Zastanawiając się nad grubością cięcia dla stopowych stali, tę wartość powinno się obniżyć o około 1/3 tej wartości. Prędkość cięcia określać będzie z jaką wydajnością będzie pracować wypalarka do metalu klienta. Uzależniona jest ona w głównej mierze od grubości oraz rodzaju materiału wobec konkretnego natężenia ładunku elektrycznego cięcia. Oczywisty jest więc fakt, że im większa będzie wartość prędkości cięcia, tym wypalarka będzie pracować bardziej wydajniej. Wypalarka plazmowa CNC to świetny wybór dla każdego warsztatu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Ważny jest również cykl pracy

Cykl pracy jest kolejnym niezwykle istotnym parametrem wypalarki. Ma on olbrzymi wpływ na tempo naszej pracy. Za pomocą cyklu pracy klient będzie w stanie określić, w jakim tempie wypalarka zacznie się przegrzewać. Wówczas należy na chwilę przerwać wykonywanie pracy, aby schłodzić temperaturę wszystkich roboczych elementów. Cykl pracy maszyny definiuje się przy pomocy procentowego udziału. 10 minut wykonywanych czynności na czas, podczas którego wypalarka może pracować, a także czas, gdy przestajemy używać sprzętu. Według ekspertów, cykl pracy wynosić powinien przynajmniej 35 procent wykonywania czynności, a także 65 procent przerwy.

Uznaje się, że im większy udział procentowy pracy wobec przestoju, tym większa jest wydajność wypalarki. Klient przy zakupie powinien również pomyśleć o chłodzeniu palnika. Odpowiednie schłodzenie uchwytu jest niezwykle ważnym aspektem. W wielu wypalarkach chłodzenie odbywa się przy pomocy kompresora, który generuje sprężone powietrze. Warto wziąć te wszystkie aspekty pod uwagę decydując się na zakup. Dowiedz się ile wynosi za ploter CNC cena.